сряда, май 1, 2024
НачалоБългарияСвоге обърна Фаб Файв в драма в ББЛ А група

Своге обърна Фаб Файв в драма в ББЛ А група

Без изненади за фаворитите в регионите

Много мачове от ББЛ А група се изиграха в неделния ден, като в повечето от тях водещите отбори в отделните региони не допуснаха изненади.

В единствения двубой от регион Изток, който се изигра, Шумен-2 надви Светкавица на свой терен с 96:85, като успехът дойде след силно първо полувреме. В състава на домакините бяха 7 от баскетболистите, които по-малко от 24 часа преди това играха и в двубоя на първия отбор срещу Балкан в НБЛ, като сред тях бе и сърбинът Милош Чойбашич.

След сравнително равностойно начало, домакините взеха инициативата и след 10 минути игра се откъснаха с 25:13. Те вкараха 8 тройки само за първото полувреме срещу едва 1 за съперника си, а в комбинация с многото му грешки, на почивката водеха с 54:32. Високата резултатност се запази и през второто полувреме, като този път тимът от Търговище взе инициативата и преди последната част намали за 63:74. Разликата падна и до 7 точки през заключителната четвърт, но Шумен-2 успя да удържи водачеството си до последно.

Виктор Серафимов бе най-резултатен за успеха с 20 точки, като остана близо до трипъл-дабъл с 8 борби и 16 асистенции. Константин Паисиев се отчете със 17 и 9 борби, Теодор Димитров има 13 точки, с по 12 са Пламен Русков и Ростислав Тончев (7 борби). За Светкавица Александър Янчев бе над всички с 26 точки. Калоян Стоянов записа 22 точки и 8 борби, с 19 точки е Сашо Георгиев.

В регион Център очакванията за дерби между втория и третия не се оправдаха, след като Чавдар Троян бе убедителен срещу Вихър Айтос като гост с 91:49. Баскетболистите на Лъчезар Диков започнаха много силно и още след 10 минути се откъснаха с 27:17. Те се възползваха от многото грешки на съперника, като стрелбата им също вървеше и на почивката водеха с 49:21. След паузата разликата в тяхна полза продължи да расте и преди заключителния период се откъснаха със 73:30. Домакините успяха да спечелят последната част с минимална разлика, но без това с нещо да промени крайния изход на срещата.

Цветослав Острев записа 22 точки за Чавдар Троян, от които 6 тройки. Радослав Кочев се отчете с 19, с 18 и 7 борби е Леонид Бажанов, а Славян Лишев реализира 13 точки. За съперника над всички бе Стоян Милчев с 27 точки.

На Запад в зала „Сейнт Джордж“ в София Спортист Своге нанесе едва трета загуба за сезона на Фаб Файв след обрат в края за 92:88. Почти цялата първа четвърт вървеше кош за кош, като в края й столичният тим взе леко предимство за 28:22. Играта продължи да бъде много равностойна, като Фаб Файв поддържаше крехък аванс, най-вече заради предимството си в подкошието, и на почивката се оттегли при 48:40 в своя полза. Преднината на домакините за първи път стана двуцифрена след паузата, но преди последната част разликата от 8 точки се запази – 75:67. Баскетболистите на Емил Горанов обаче не се отказаха и след серия от 12-0 стигнаха до пълен обрат малко повече от минута преди края за 88:85. Мартин Горунов прекъсна негативната серия с ключова тройка, но след това Джими Хънт отново изведе гостите напред, които успяха да удържат преднината си до последно.

Джими Хънт бе най-резултатен за победителите с 31 точки. Мартин Раднев реализира 16 точки, с 14 е Петър Загоров, а 12 добави Иван Ценов. За Фаб Файв много силен мач изигра Мартин Горунов с 35 точки. Георги Христов се отчете с 18, а с 10 и 7 борби е Камен Атанасов.