петък, април 26, 2024
НачалоБългарияШабла се класира за полуфиналите на Изток в ББЛ А група

Шабла се класира за полуфиналите на Изток в ББЛ А група

Победи за Несебър и ЦСКА

Шабла е последният полуфиналист в регион Изток на ББЛ А група. В третия решителен мач тимът се наложи над ИУ на негов терен със 79:67 и в следващата фаза ще играе с Шумен. Другата двойка противопоставя лидера в редовния сезон Шоутайм и втория отбор на Черно море Тича.

След размяна на кошове в началните минути, Шабла направи серия от 10:0 и след първата част бе напред с 24:13. През втория период настъпи подем в играта на домакините, които свалиха разликата само на точка, но след тройка на Станислав Цонков, на почивката съперникът им бе напред с 42:38. На два пъти ИУ успяваше да изравни след паузата, но преди последната част Шабла отново водеше при 56:49. В началото на последната част обаче разликата отново стана двуцифрена и гостите задържаха преднината си до последно.

Станислав Цонков бе над всички за победителите с 32 точки и 10 борби, Хакан Сербезов също е с дабъл-дабъл от 13 точки и 10 борби, 11 точки има Ивайло Тодоров. За ИУ Петър Христов завърши с 25 точки и 12 борби, Николай Маринов записа 17 точки и 10 борби, а Явор Цанев добави 12 точки.

Последен кръг от обединения регион Център + Юг се изигра, като предстоят и плейофите в отделните два. В една от срещите Несебър не допусна изненада срещу Чавдар Троян и го победи със 100:58 в зала „Бойчо Брънзов“ в Бургас. Баскетболистите на Стойчо Кукучев поведоха от самото начало и до края не изпуснаха водачеството си. Те стартираха мача с 9 безответни точки, колкото бе и преднината им след десет минути игра – 24:15. Разликата продължи да расте и през втората четвърт, а на почивката Несебър водеше с 48:32. След паузата тимът продължи да поддържа двуцифрен аванс и преди последната част бе напред с 68:47, а в оставащото време направи победата си още по-категорична.

Емилиян Грудов изигра страхотен мач за победителите, като записа впечатляващ дабъл-дабъл от 41 точки и 25 борби, Димитър Найденов се отчете с 21 точки и 8 асистенции, Даниел Димитров завърши с 14 точки, 9 борби и 6 асистенции, а силно се включи и Ростислав Алексов с 12 точки, 17 борби и 7 асистенции. За Чавдар Леонид Бажанов реализира 22 точки, по 14 добавиха Габриел Йонков и Камен Пенчев.

Кръг преди края на западния регион ЦСКА се утвърди на шестата позиция в класирането след успех срещу младия тим на Балкан -2 с 95:78. Това бе последен мач за „зелените“ в редовния сезон, като те не успяха да си осигурят участие на плейофите. След много равностойна първа четвърт тимът от Ботевград поведе с 24:22. Преднината му стана двуцифрена малко след старта на втория период, но на почивката разликата отново бе 2 точки – 42:40. Ключова се оказа третата четвърт, в която ЦСКА се разигра и започна да трупа аванс, като преди последната част водеше със 70:60. В оставащото време „армейците“ поддържаха солидна разлика и спечелиха убедително, а най-голямото им предимство бе в подкошието – 58 борби срещу 23.

Асен Попов завърши с 22 точки и 10 борби за успеха, Даниел Запрянов има 18 точки и 10 борби, а с 13 точки и 8 борби се отчете Филип Каменов. Силен мач за балканци направи Илиян Пищиков, завършил с 30 точки. Михаил Гавазов записа 19 точки и 8 борби, а Хрисимир Маринов добави 12 точки.

Междувременно, завършиха и плейофите в западния регион на ББЛ Б група, като на финала в зала „Сейнт Джордж“ в София Спортни таланти надви Foot Court със 73:67 в много оспорван мач, решен в последните минути. Иван Иванов завърши с 18 точки, 7 борби и 7 асистенции за победителите, докато за съперника 13 точки вкара Васил Александров. Бронзовите медали бяха спечелени от В.И.С след победа над ТНС с 81:77.