петък, май 3, 2024
НачалоЕвропаВезенков се нареди осми в анкетата за Спортист на Балканите

Везенков се нареди осми в анкетата за Спортист на Балканите

Крилото на Олимпиакос е единственият българин в Топ 10 на класацията

Александър Везенков се нареди на осмо място в 49-тото издание на анкетата на БТА „Спортист на Балканите“ за 2022 г. Крилото на гръцкия гранд Олимпиакос и на националния ни отбор е единственият представител на България в Топ 10 на класацията, като събра 21 точки.

206-сантиметровият баскетболист стана шампион и носител на Купата на Гърция с Олимпиакос през миналия сезон, а освен това, попадна в Идеалния отбор на Евролигата и игра Финална четворка в турнира на богатите. В добавка, той стана MVP на гръцкия елит за 2021/2022.

С националния отбор на България през септември Александър Везенков участва на Евробаскет 2022, където се превърна в Най-добър борец и се нареди сред реализаторите. 27-годишният баскетболист на няколко пъти бе избран за MVP на кръга в Евролигата този сезон, а освен това, е и с основна заслуга за успехите на „червено-белите“ в първенството на южната ни съседка до момента.

Преди 10 дни Александър Везенков се включи в Мача на звездите в Гърция, който спечели със своя отбор след 135:112 и се окичи със званието Най-полезен играч в демонстративното събитие, провело се в Солун.

Общо 38 спортисти получиха гласове в анкетата „Спортист на Балканите“ през тази година, сред които и още трима българи. Европейският шампион и световен вицешампион по борба класически стил в категория до 97 килограма Кирил Милов дели 28-мо място с 5 точки, а европейската шампионка по бокс в категория до 48 килограма и Бронзова медалистка от Световното първенство за жени Севда Асенова е 31-та с 4. Европейският вицешампион по вдигане на тежести и световен рекордьор в изтласкването в категория до 97 килограма Карлос Насар остана 37-и с 1 точка.