17.9 C
НачалоБългарияХасково – Миньор 2015 е финалът в ББЛ А група

Хасково – Миньор 2015 е финалът в ББЛ А група

Двата отбора достигнаха до мача за трофея след успех в днешните си полуфинални срещи

Хасково и Миньор 2015 ще играят за титлата на национални финали ББЛ 2022/2023. Двата отбора достигнаха до мача за трофея след успех в днешните си полуфинални срещи.

В собствената си зала „Дружба“ Хасково се наложи над Фаб Файв с 99:85. Двата отбора изиграха интересно първо полувреме, в което макар столичният тим да имаше 12 точки аванс, на почивката преднината бе за съперника му – 45:44. Ключова се оказа силната трета четвърт за баскетболистите на Янко Желев, които след нея се откъснаха със 78:61 и задържаха водачеството си до последно. Последните минути пък Фаб Файв доигра без старши-треньора си, който бе изгонен след второ техническо нарушение в мача.

Динко Христов бе най-резултатен за Хасково с 27 точки и 9 борби. Ивайло Тонев остана близо до трипъл-дабъл – 25, 11 борби и 7 асистенции. За Фаб Файв Мартин Горунов отбеляза 23 точки. С 13 се отчете Стефан Янев.

Миньор 2015 пък сътвори нов инфарктен обрат в турнира по пътя към финала. След като навакса солидно изоставане срещу Чавдар Троян в петък, днес тимът направи това и срещу Хебър, побеждавайки го с 91:90.

След много равностойни начални минути, баскетболистите на Димитър Чанков направиха силна серия и след една част се откъснаха с 30:19. Почти през цялото първо полувреме съперникът им така и не успяваше да се разпише от тройката и след само една вкарана, на почивката те отново водеха, този път при 49:36 след 21 точки на Берк Мехмед. След паузата обаче настъпи подем в играта на Миньор 2015, който за кратко стигна и до пълен обрат, а преди решителната четвърт изоставаше с 63:64. Хебър поддържаше крехка преднина през последната част, която стигна и 7 точки, но минута преди края опонентът му направи нов обрат за 88:86. Тимът от Пазарджик пропусна няколко възможности отново да поведе, докато воденият от Милен Дудев тим показа по-здрави нерви в решителните секунди и измъкна успеха.

Най-резултатен за Миньор 2015 бе Кристиян Ставрев с 21 точки. С 16 и 7 борби приключи Константин Паисиев. За Хебър Берк Мехмед реализира 29 точки. С по 12 останаха Юлий Арабаджийски и Георги Адирков.

Шоутайм и Шумен -2 записаха победи в мачовете за разпределение на 5/8-мо място на шампионата.

Шоутайм направи обрат срещу Дунав Русе с 80:75. Двата тима си размениха по една част през първото полувреме, като на почивката баскетболистите на Руслан Русев бяха напред с 38:33. Авансът им на няколко пъти ставаше и двуцифрен след паузата, но след много драматични финални минути варненският тим измъкна успеха.

Рожденикът Веселин Георгиев бе над всички за победителите с 23 точки. Александър Иванов регистрира 19 и 8 борби. За Дунав Николай Николов се отчете с 20 точки. Стоян Ганев финишира с 18 и 10 борби.

Шумен -2 пък се справи доста по-убедително с останалия на косъм от полуфиналите Чавдар Троян, побеждавайки го с 85:62. Тимът на Звонко Папак започна да трупа разлика още от самото начало, като на почивката дръпна с 47:29. Преднината му достигна и 36 точки, като чак в заключителните минути баскетболистите на Лъчезар Диков заличиха малка част от изоставането си.

Баръш Мустафа бе най-резултатен за Шумен -2 с 22 точки. 17 добави Станислав Банков. За Чавдар по 11 точки реализираха Камен Пенчев (7 борби) и Цветослав Острев (13 борби и 7 асистенции).