Сандра Велчева-Хънт пред BBALL.BG: Намирам първенството до момента за доста интересно

Спортистите и в частност баскетболистите имат отговорност да бъдат пример, казва още мениджърът на НБЛ

20
Снимките са обект на авторско право и принадлежат на LAP.BG


Сандра Велчева-Хънт намира първенството при мъжете за доста интересно от гледна точка на това, че доста от двубоите са непредизвестени. Пред BBALL.BG мениджърът на НБЛ говори за конкуренцията в шампионата, за младите играчи и каква година изпраща самата тя.

Ето и какво сподели Сандра Велчева-Хънт:

– Първият етап от редовния сезон в НБЛ вече измина. Каква е вашата оценка за нивото на лигата и качеството на играта до момента?

– Намирам първенството до момента за доста интересно от гледна точка на това, че развоите на двубоите са непредизвестени. Намирам нивото чисто баскетболно за една идея по-ниско от предишни години, но същевременно за масовата публика смятам, че представлява повече интерес да наблюдават мачове, в които не е ясен победителят до последния момент.

– За разлика от миналия сезон тази година в шампионата има 9 отбора. Как това се отразява на конкуренцията?

– Разбира се, че целта на НБЛ е да увеличава баскетболната карта на страната и респективно бройката на участващите отбори. Категорична съм обаче, че това не трябва да става на всяка цена. При липса на стабилност и добра организация в даден клуб, по-добре е той да не участва в първенството, защото това влияе изключително негативно на общия имидж на Лигата. Смятам, че е редно да наблягаме на качество, а не на количество.

– Липсата на тимове като ЦСКА, Ямбол и Черноморец определена е голяма. Можем ли да очакваме завръщане на някои от тях през следващия сезон?

– Очакваме завръщането на отбора на Ямбол. Знаете, че там тече реновация на спортната зала, така че надяваме се до началото на следващия сезон да бъде завършена и да се завърнат в НБЛ с ново спортно съоръжение, от което определено имаше нужда в града.

Искрено се надявам, че и Черноморец ще съумеят да се завърнат. Бургаската публика показа сериозен афинитет към баскетбола, така че надявам се ръководството да съумеe да ги зарадва следващия сезон.

В ЦСКА също има добри индикации в оперативната дейност на клуба. Може би няма да ги видим още от следващия сезон измежду отборите от елитното първенство, но защо не в близко бъдеще.

– НБЛ и тази година се впуска в доста интересни и приобщаващи инициативи. Планирате ли още такива до края на сезона?

– За мен това е една от най-значимите дейности на Лигата. Спортът има много сериозни посланници и те трябва да бъдат въвличани в инициативи, които да достигат до всички техни последователи.

Спортистите и в частност баскетболистите имат отговорност да бъдат пример и именно затова ние наблягаме на подобни проекти. В момента сме в подготовка на следващата ни съвместна инициатива с националната кампания, която се бори против насилието над жени „Аз съм РАДА“.

В началото на годината кампанията ще бъде мащабно разпространена и от наша страна, като плануваме да ангажираме всички клубове и баскетболисти в нея.

– В шампионата виждаме доста млади играчи тази година. Много от опитните българи предпочетоха да излязат навън. По този начин не се ли губи връзката между младите и чужденците в отборите?

– Фактът, че повече български състезатели успяха да излязат в чужбина и да играят за чужди отбори може само да ни радва. Това говори положително за нивото на първенството ни, нивото на националния ни отбор и неговите по-добри постижения в последните години, както и разбира се добрата работа, която тези момчета са свършили, за да успеят да се реализират по-добре.

Отвориха се повече възможности за по-младите състезатели в отборите от НБЛ, а от тук на сетне нещата са в техни ръце да се потрудят и заслужат местата си в отборите, доказвайки се като устойчиви състезатели, на които треньорите могат да имат доверие.

Тази картинка е най-оптималната за българската ни реалност и затова не смятам, че има нужда изкуствено да се повишава броят на българските състезатели. Смятам обаче, че клубовете биха могли да правят по-добра селекция в направление чуждестранните си попълнения и че в не толкова далечно минало гледахме доста по-атрактивни и качествени чуждестранни състезатели, които наистина носеха добавена стойност на отборите.

– В последно време темата за съдийството е доста актуална. Какво е вашето мнение за работата на съдиите в шампионата?

– Работата на съдиите отговаря на нивото на първенството ни. Имаме няколко съдии, добре известни на всички, които са на значително по-високо ниво, доказано с техните ежегодни назначение от Международната федерация, но всички останали кореспондират с нивото на отбори и състезатели. Това е един доста естествен процес и не можем да имаме различни очаквания, защото всички въвлечени в една общност в основната си част се развиват с подобни темпове.

Допълнително, бих искала да добавя, че масово публиката, а дори и треньори и служебни лица на клубове, не са запознати добре с всички нови детайли и особености на съвременното съдийство, които се менят ежегодно.

Изисква много усилия и постоянство в усъвършенстване на знанията и уменията, и въобще не е лесно да се достигне високо ниво в тази професия.

– Тази година бяхте част от Олимпийските игри в Париж. Каква е вашата оценка за организацията и какво е усещането да бъдеш част от финалния мач при жените?

– Изключително професионално преживяване. Много бях впечатлена от цялостната организация на баскетбола, но въобще и на самата Олимпиада като цяло. Французите се бяха погрижили за всеки малък детайл, така че да бъде удобно и комфортно преживяване за всички фенове, които се стекоха от целия свят. Финалният мач при жените беше един от най-интересните женски двубои, които съм наблюдавала до момента, а да бъдеш буквално на терена е несравнимо чувство.

Зарядът, който носят самите Олимпийски игри е изключително различен от всички останали състезания и се чувствам изключителна щастливка да имам възможност да се докосна в такава близост и то в една от най-силните години откъм баскетбол с нивото на състезатели, които имахме възможност да наблюдаваме в Париж.

– Лично за себе си, какво равносметка бихте си направили за отминаващата 2024 г.?

– В професионален план незабравима година, с най-високото до момента професионално постижение за мен – изборът ми за един от двамата технически делегати на Олимпийските игри от цял свят.

В личен план, не по-малко щастлива година, с много пътувания и качествено прекарано време със семейството ми.

– Какво бихте пожелали на феновете на българския баскетбол?

– Пожелавам им година, изпълнена със спортни вълнения и емоции, щастливи мигове с близки хора и повече поводи за радост с любимите им баскетболни отбори!

предишна статияКоди Милър-Макинтайър и Цървена Звезда подчиниха Партизан в дербито на кръга в Адриатика (видео)
Следваща статияЧестита Коледа!
Виктория Петрова
Обичам играта. Мисля, че и тя ме обича, защото ме избра сама преди много време. Полезни сме си взаимно! Тя ме учи всеки ден... 🏀 Любим цитат: "Искам да спечеля всеки мач, в който играя, защото мразя да губя", Лука Дончич! 🤎🧡