вторник, април 16, 2024
НачалоБългари в чужбинаAлександър Везенков заблестя в дербито на Гърция (видео)

Aлександър Везенков заблестя в дербито на Гърция (видео)

Българинът с дабъл-дабъл с 15 борби в дуела срещу Панатинайкос

Александър Везенков и Олимпиакос триумфираха в дербито на кръга в Гърция. Българинът и отборът му отказаха Панатинайкос с 68:62 като гости в последния мач от 21 кръг в шампионата на южната ни съседка. Това бе 12-ти пореден успех за селекцията на Йоргос Барцокас в първенството.

Така „червено-белите“ си върнаха на съперника за загубата със 76:81 през ноември 2021 г. в Пирея. Олимпиакос вече е еднолично първи в класирането с баланс от 18-1 и има предимство в директните двубои с „детелините“, които са втори със 17 победи и 2 загуби.

Александър Везенков изигра страхотен мач за Олимпиакос, като се превърна в основното му оръжие с дабъл-дабъл от 13 точки и 15 борби. С последните крилото премина граница от 700 отскочили от двата ринга топки в гръцкия шампионат. Освен това, 26-годишният баскетболист имаше и 2 откраднати топки, с което прескочи бариерата от 100 отнети топки в срещите от първенството на южната ни съседка. В добавка, националът направи и 2 асистенции.

При стрелбата си Александър Везенков бе 2/5 от средно разстояние и 3/4 зад дъгата. Всичко това той стори за 35 минути на паркета като титуляр.

От неговите съотборници Шакил Маккисик вкара 18 точки. Костас Слукас добави 12 и 7 асистенции.

Неманя Недович бе най-добър за Панатинайкос с 18 точки. Янис Папапетру реализира 14. Йоргос Папаянис остана с 10 точки и 8 борби.

Двата отбора бяха равностойни през първите 20 минути, като фиксираха 34:34 на голямата почивка. След паузата надлъгването продължи, а преди последната четвърт Олимпиакос имаше крехък аванс за 52:50. Във финалния период Неманя Недович върна лидерството на ПАО за 57:56, но Олимпиакос отговори с успешни акции на Шакил Маккисик, Костас Слукас и Александър Везенков, за да излезе отново напред с 68:60. Забивка на Йоргос Папаянис оформи крайното 62:68.

На 14 април Александър Везенков и Олимпиакос ще гостуват на Промитеас Патра.