сряда, април 24, 2024
НачалоБългарияЧерно море Тича-2 е на полуфинал на Изток, Шабла изравни на ИУ...

Черно море Тича-2 е на полуфинал на Изток, Шабла изравни на ИУ в ББЛ А група

Плейофите в регион Изток продължават с пълна сила

Плейофите в регион Изток на ББЛ А група продължават с пълна сила, като в залата на Икономическия университет във Варна в неделя се изиграха и вторите мачове от четвъртфиналните серии.

Петият в редовния сезон Черно море Тича-2 постигна още една победа срещу четвъртия Светкавица, този път с 92:74, и се класира за полуфиналите. Въпреки по-големия си брой грешки, „моряците“ имаха предимство по останалите показатели и така спечелиха мача. Тимът от Търговище поведе само веднъж в мача и то през първата четвърт, след която обаче варненци бяха напред с 22:16. Преднината им достигна 22 точки през втория период, а на почивката те водеха с 46:31. След паузата играта бе доста по-равностойна, но Черно море поддържаше разлика от 15-20 точки и спечели убедително.

Берк Мехмед бе над всички за победителите с 30 точки и 10 борби, Никола Станчев отбеляза 14 точки, с 13 и 7 борби бе Мартин Йорданов, а Иван Спиров отбеляза 10 точки. За Светкавица Димитър Янчев вкара 29 точки, Сашо Георгиев записа 17 и 8 борби.

С две победи в сериите си за полуфиналите се класираха още първите два отбора в редовния сезон – Шоутайм и Шумен, като само в една от двойките се стигна до трети мач.

След като преди седмица ИУ измъкна успеха срещу Шабла само с точка преднина, този път съперникът му спечели със 72:64, с което изравни резултата в серията на 1-1 победи. Варненският тим направи недобро първо полувреме, в което отбеляза едва 11 точки и на почивката изоставаше с 11:32. Въпреки лошия старт, ИУ изигра резултатна трета четвърт и преди последната част намали разликата за 41:52. Тимът се доближи само на точка в заключителните минути, но Шабла не допусна пълен обрат и спечели мача. Победителите направиха по-малко грешки от своя съперник, като освен това отбелязаха и повече наказателни удари (23/32 срещу 10/14).

Константин Колев завърши с 16 точки и 9 борби за успеха, Станислав Цонков се отчете с 12 точки и 8 борби, 11 точки има Хакан Сербезов. За ИУ Цветан Савов бе най-резултатен с 19 точки, Явор Ценев има 17 точки и 9 борби, а с 14 точки и 8 борби е Николай Маринов, като последните двама не завършиха мача заради натрупани лични нарушения.

Паралелно с плейофите на Изток, в обединения регион Център + Юг се изиграха и поредните мачове, като домакин бе зала „Балканстрой“ в Плевен. В първия от тях за деня Несебър надви Локомотив Горна Оряховица със 79:69. Баскетболистите на Стойчо Кукучев направиха 23 грешки, но спечелиха борбата под коша и демонстрираха малко по-точен мерник от своя съперник. Ключова за крайния изход на срещата се оказа първата част, след която Несебър се откъсна с 25:14. През втория период играта вървеше кош за кош, а на почивката разликата от 11 точки се запази. След паузата преднината на тима достигна 17 точки, но преди заключителната четвърт Локомотив намали за 58:68. Две минути преди края от преднината на Несебър останаха едва 6 точки, но тимът удържа водачеството си до последно.

Димитър Найденов бе най-резултатен за победителите с 24 точки, а с дабъл-дабъл са Емилиян Грудов (17 точки и 16 борби), Ростислав Алексов (14 точки и 10 борби) и Даниел Димитров (12 точки, 12 борби и 8 асистенции). За съперника Радостин Папазов вкара 23 точки, Тони Прокопиев има 13, а по 12 добавиха Георги Павлов и Фурууа Брендакс.