Спортист Своге и Бавни и яростни спечелиха дербитата в ББЛ А група

Плейофите на Изток започнаха

845

Спортист Своге и Бавни и яростни спечелиха дербитата на лидерите в отделните региони на ББЛ А група. Междувременно, плейофите на Изток вече започнаха с много интересни мачове.

Спортист Своге взе сериозно предимство в борбата за първото място на Запад, след като надви убедително един от преките си конкуренти Хебър с 99:72 в столичната зала „Сейнт Джордж“.

Баскетболистите на Емил Горанов поведоха със 17 точки разлика само за няколко минути игра, възползвайки се от многото грешки на съперника, а след първата част бяха напред с 22:10. Вторият период започна малко по-равностойно, но след това тимът от Своге отново започна да увеличава аванса си и на почивката вече беше напред с 54:36 след вкарани 8 тройки, 7 от които на Васил Голов. След паузата Спортист поддържаше аванс от около 20 точки, а преди последната част водеше със 78:55. В оставащото време разликата продължи да расте и тимът нямаше проблем да спечели убедително, като в целия мач направи само 2 грешки.

Васил Голов отбеляза впечатляващите 9 тройки в мача и завърши с общо 29 точки за победителите. Дамян Стоянов се отчете с 22 точки и 8 асистенции, Борис Матраков записа 13 точки и 12 борби, Джими Хънт има 12 точки и 10 асистенции, а 10 точки добави Александър Иванов. За Хебър Вангел Илиев реализира 22 точки, Георги Бързаков се отчете с 13, 12 има Георги Кръстев.

В дербито на върха в обединения регион Център + Юг лидерът Бавни и яростни надви съставения от юноши втори отбор на Берое на негов терен с 89:79 след куп размени на водачеството и силен финален щурм.

Двубоят започна много оспорвано, но и с доста грешки, а след първите десет минути баскетболистите от Плевен поведоха с 22:17. През втория период преднината им достигна 12 точки, но те обаче така и не успяваха да се разпишат от тройката. Много бързо съперникът им стигна до пълен обрат, като на почивката се оттегли при 44:39 в своя полза. Авансът на старозагорският тим също стана двуцифрен след паузата, но преди заключителната четвърт Бавни и яростни намали за 59:66. Именно там настъпи срив в играта на беройци. Те вкараха 13 точки за цялата последна част и допуснаха 30 от съперника, с което загубиха мача.

Максим Генов завърши с 29 точки и 10 борби за победителите, Цветан Тодоров записа 24 точки, но направи и 8 грешки. С 14 точки е Христо Ангелов, дабъл-дабъл от 12 точки и 16 борби има Виктор Георгиев. За Берое Калоян Колчев бе най-резултатен с 23 точки, по 16 имат Михаил Комбаков (12 борби, 8 асистенции и 9 грешки), с 11 точки е Дамян Минков.

И докато в останалите региони редовният сезон още не е приключил, първите мачове от четвъртфиналните плейофи на Изток вече се изиграха в залата на Икономическия университет във Варна. Първите три отбора в класирането спечелиха мачовете си, макар и трудно за някои, но четвъртият Светкавица отстъпи на намиращия се непосредствено след него в подреждането втори отбор на Черно море Тича с 49:72.

Срещата започна с много пропуски и от двете страни. Постепенно обаче „моряците“ започнаха да трупат разлика заради по-добрите си изяви в подкошието и след десет минути игра водеха с 19:9. Вторият период бе много равностоен. Двата тима обаче продължиха да имат проблеми при стрелбата от тройката, а на почивката преднината на варненския тим се запази – 31:21. Пропуските бяха чести и през второто полувреме, като за първите шест минути от него отборите си бяха разменили едва по 4 точки, но в края на частта Черно море успя да увеличи преднината си за 50:35. До края варненският тим не позволи отпускане, като направи победата си още по-изразителна.

Мартин Йорданов завърши с 15 точки и 10 борби за успеха, а по 13 точки добавиха Берк Мехмед (7 борби) и Иван Спиров. За Светкавица Димитър Янчев вкара 11 точки и овладя 7 борби, а по 10 точки имат Сашо Георгиев (8 борби) и Николай Златков.