Националният ни отбор за девойки до 18 г. завърши на 18-то място на европейското първенство, Дивизия Б в Скопие. В последния си двубой в турнира нашите загубиха от Австрия с 65:68.

След края на турнира в Северна Македония Константина Какогиани приключи на пето място сред реализаторите. 176-сантиметровата баскетболистка записва средно по 16.3 точки, допълнени от 3.7 борби и 2.1 асистенции в общо 7 мача. Освен това, тя е втора по откраднати топки – по 4.3 и девета по минути – с по 31.6.

Нейната съотборничка Елеонора Петкова пък се нареди четвърта по асистенции на европейското. 170-сантиметровата състезателка е със средно по 4.3 завършващи подавания на среща. Ивана Николова финишира на седмо място по изиграни минути, със средно по 31.8, както и десета по откраднати топки – с по 2.9.

На турнира в Македония Финландия завоюва първата си титла в надпревари на ФИБА, след като постави на колене Гърция с 63:56. 17-годишната Авак Куйер стана MVP на турнира със средно по 18.8 точки и 12.8 борби. Третото място и последната квота за Дивизия A бяха за Турция след 65:57 над Швеция.

Европейската корона при 18-годишните дами тази година отиде в ръцете на баскетболистките от Италия, които триумфираха за първи път в тази възраст от 2010 г. насам. Във финала в Сараево те се наложиха над Унгария със 70:62, а наградата MVP бе за Илария Панцера, записала средно по 11.6 точки, 6.3 борби и 4.4 асистенции. Бронзът пък бе за Франция след 77:45 над Русия.

Снимки: ФИБА и Ville Vuorinen