Националната търговско-банкова гимназия триумфира на 7-мия турнир на баскетбол 3х3 за Купа "Васил Манченко" между отборите на елитните столични гимназии, а в 5-тото издание за девойките заслужено спечели 119-то СУ.

Надпреварата, организирана в партньорство със Столична община, се състоя за първи път едновременно и за двата пола, по повод 100-годишнината на организирания баскетбол в България. Десет отбора при юношите и шест при девойките мериха сили в столичната зала "Румен Пейчев".

Президентът на БФБ Георги Глушков връчи преходните купи на победителите и златна значка "100 години баскетбол" на Венета Георгева, съпруга на Васил Манченко, участник с националния отбор на България на две Олимпиади (1952, 1956 г.) и две европейски първенства, а по-късно журналист, коментатор и ръководител в спортната редакция на Българската национална телевизия.

Отборът на "търговците" в състав Николай Рунтов, Ясен Милов, Атанас Рачков и Валентин Анакиев постигна две победи в двата си мача от финалния кръг, съответно срещу 133 СУ - с 10:8 и над ексшампиона 22 СЕУ с категоричното 8:4. Руската гимназия "А.С Пушкин" зае второто място, като се наложи в последния двубой над 22 СЕУ с 11:10. Отборът на най-старото търговско училище - създадената през 1913 г. Търговска гимназия под ръководството на треньора Борислава Младенова взе реванш за миналогодишната загуба във финала от 22 СЕУ.

При девойките изключително оспорваният финален мач противопостави първите отпреди три години 119 СУ на 7 СУ. В групата те играха за първи път и тогава 119-то се наложи с 10:5. На финала, пред очите на селекционера на мъжкия национален отбор Любомир Минчев, се стигна до равенство в редовното време - 8:8. Първите и решителни за крайния успех две точки отбелязаха девойките на 119-то в състав Виктория Койчева, Диана Несторова, Ема Динчева, вдъхновени от MVP на турнира Виктория Кръстева. Отборът на преподавателя Живко Жечев грабна под носа на предварително сочените за фаворити 22 СЕУ златните медали и купата, заедно с мобилни апарати, каквито получиха и юношите. В не по-малко интригуващ двубой за третото място СГСАГ отстъпи в последната минута на бившите шампионки от 22 СЕУ със 7:10.

Източник: Спортал