КАКВО СЕ СЛУЧИ: Балкан записа първа домакинска и втора поредна победа във финала за титлата на Националната баскетболна лига. Пред пълните трибуни на “Арена Ботевград” селекцията на Небойша Видич се наложи над настоящия шампион, носител на Купата и Суперкупата на страната, Левски Лукойл, с 81:77, за да поеме контрола в серията за трофея с 2-1.

ПОВРАТНА ТОЧКА: Балкан взе ранен аванс при 23:13 още във встъпителната четвърт, който увеличи до 13 точки с тройка на Павлин Иванов. Въпреки че гостите намалиха, втората част започна при 28:17. Нов щурм на ботевградчани остави Левски Лукойл да догонва с 20-точков пасив. На голямата почивка резултатът бе 52:33. След завръщане от съблекалните, обаче, за първи път разликата премина бариерата от 20 точки. Балканци водеха с 63:40 и вече предвкусваха щастлива развръзка. На няколко пъти “сините” стопяваха, преди преднината на домакините да бъде застрашена. Тройка на Калоян Иванов доближи столичани на 70:74, а до края оставаха малко повече от 3 минути. 18 секунди преди сирената Христо Захариев изравни за 76:76, но далечна стрелба на Брендън Браун порази коша на Левски Лукойл.

8 игрови секунди, един пропуснат и един отбелязан наказателен удар на Божидар Аврамов, и два успешни на Брендън Браун по-късно, радостта остана за Балкан.

НАЙ-ДОБРИ: Над всички за победителите днес бе Брендън Браун с 26 точки, 6 борби и 7 асистенции. Микейл Хопкинс и Димитър Димитров се разписаха с по 12, като първият грабна и 10 борби, за да оформи дабъл-дабъл.

Калоян Иванов завърши с 21 точки и 7 борби за Левски Лукойл. Христо Захариев се отчете със 17 и 7 борби. Деян Иванов и Патрик Рембърт останаха съответно с по 13 и 11 точки.

ЛОШИ НОВИНИ: Освен загубата, Левски Лукойл има и още грижи. Капитанът Асен Великов напусна принудително паркета още в първото полувреме, след като стъпи накриво в ситуация без съприкосновение с опонент или съотборник. Вторите 20 минути ветеранът изгледа от пейката с лед на прасеца си, което постави въпросителни върху участието му до края на серията.

КАКВО ПРЕДСТОИ: Четвъртият двубой е в сряда (29 май), а победа за Балкан ще върне титлата в Ботевград за първи път от 30 години насам (б.а.- за последно трофеят бе “зелен” през 1989 г.). За Левски Лукойл остава да опита да изравни и прати серията в пети мач, който при необходимост ще се състои на 1 юни в “Универсиада”.

И ОЩЕ: Преди началото на двубоя от Балкан наградиха част от легендите от последното си шампионско поколение. Тогава то е в състав Сашо Везенков, Емил Йонов, Йордан Колев, Николай Пеев, Васил Бръснашки, Герасим Герасимов, Никола Фампарски, Хрисимир Йотов, Драгомир Петков, Мирослав Ралчев, Веселин Тодоров, Петър Клечков и Венцислав Славов с треньор Иван Андреев.