КАКВО СЕ СЛУЧИ: Макаби помечта за едно полувреме, но не издържа срещу търсещия място в челната четворка Анадолу Ефес. Турският тим триумфира в Тел Авив при 79:71.

ПОВРАТНА ТОЧКА: След 30 минути игра всичко сякаш започваше отначало. Макаби изравни със сирената на периода за 58:58. Третата четвърт бе кошмар за домакините, които я започнаха с 0-14, резултат, който позволи на гостите да поведат за първи път от началото на мача в 25-ата минута - 50:48.

Последните 10 минути също започнаха много зле за жълто-сините. Само за 5 минути те позволиха на Анадолу да се откъсне с 9 точки - 71:62. 3 минути преди края на двубоя, пак бе 9 - 75:66. И връщане назад вече нямаше.

И ОЩЕ: Макаби влезе в битката като 9-ти (12 победи, 13 загуби). Към този момент, жълто-сините са в директен сблъсък с Олимпиакос (13-12) на Александър Везенков за последното място, даващо право на участие в плейофите.

Загуба на Олимпиакос тази вечер Милано би позволила на израелския отбор да измести гърците от 8-мата позиция. При равни показатели (13-13), предимството ще бъде за “делфините” от Тел Авив, които имат успех в директния сблъсък (65:64).

Преди гостуването в Тел Авив Анадолу беше 4-ти (16-9), като турците могат да бъдат изтласкани с позиция по-надолу от Барселона (15-10). За целта обаче каталунците трябва да сторят чудо и да съкрушат не кой да е, а Фенербахче на Желко Обрадович като гости утре вечер в Истанбул.

ПЪЛНИ ТРИБУНИ: Домакините продадоха абсолютно всички билети за двубоя, който се игра пред повече от 11 000 зрители в “Менора Мивтачим арена”, по-известна със славното си име “Яд Елиаху” и на по-късен етап през новото хилядолетие като “Нокиа арена”.

НАЙ-ДОБРИ: Василе Мицич наниза 15 точки за гостите. По 13 всеки добавиха Родриг Бобоа, Адриен Мьорман и Шейн Ларкин, което бе напълно достатъчно за щастлива развръзка.

“БЪЛГАРСКАТА СЛЕДА”: Титуляр за Макаби излезе Анджело Калояро. На 31-ви януари 2013 г. той подписа с Рилски спортист, откъдето започна професионалната му кариера.

203-сантиметровият американец с италиански паспорт може да бъде считан за лично откритие на Людмил Хаджисотиров, който тогава го селектира директно от университета Сан Франциско. Калояро е в редиците на гранда от Тел Авив от лятото на 2018-та.

КАКВО ПРЕДСТОИ: На 19-ти март Анадолу приема лидера в класирането на Евролигата ЦСКА Москва. Ден по-късно Макаби се изправя у дома срещу участника във Файнъл Фор миналата пролет в Белград Жалгирис.

ВСИЧКИ ОБИЧАТ ШАРАС: За феновете на Макаби срещата с Жалгирис е по-специална. Те ще приветстват в Тел Авив един от най-обичаните и най-успешните баскетболисти в 82-годишната история на клуба - Шарунас Ясикевичиус, който вече трети сезон е начело на литовския тим.

Шарас е “златното момче” от “златния период” на Макаби под ръководството на легендарния Пини Гершон. Ясикевичиус е двукратен пореден шампион в Евролигата (2004, 2005), двукратен шампион на Израел и два пъти носител на купата на Израел за същите години.

Той е и част от отбора, записал безпрецедентен требъл в два поредни сезона с Гершон начело, печелейки всички възможни трофеи.