Олимпиакос победи като гост Кими със 77:74 в мач от 2 кръг на Гърция, но новината днес е друга. Българинът в редиците на гранда от Пирея, Александър Везенков, вписа името си в историята на елитния баскетбол в южната ни съседка с отбелязването на своята 1000-на точка в местното първенство.

Преди старта на сезон 2018/2019 206-сантиметровото крило имаше 996 точки в личния си актив, все още като част от Арис, където бе до лятото на 2015-та. От юли 2018 г., обаче, нашето момче защитава цветовете на „червено-белите“ и след като се превърна в играч на мача още във встъпителния сблъсък от Евролигата, вече дава заявка за стабилно присъствие и занапред.

„Саша“, както всички в Гърция го наричат, вписа името си в златните страници на баскетбола в страната на маслините и още веднъж, преди няколко години. През 2015 г. той бе най-младият играч в историята на елитната местна лига, превърнал се в реализатор на сезона. Постигна го още на 19 години и 9 месеца.

Днес своята точка №1000 Везенков наниза в средата на третия период, след два успешни наказателни удара. След това вкара и още 5 точки за общо 7, към които добави и 6 борби, 2 асистенции за над 20 минути в игра.

В двубоя не взе участие капитанът Василис Спанулис. Ветеранът няма здравословни проблеми, но по решение на треньора Дейвид Блат получи почивка преди предстоящата тежка седмица с два мача от Евролигата – на 17 октомври срещу Баскония във Витория и на 19 октомври у дома срещу Армани Милано, което ще е и първото домакинство на тима в Двореца на мира и дружбата в Атина от най-силния клубен турнир на Стария континент.