Какво се случи: Случи се почти немислимото. България победи европейския шампион от 2013 г. Франция със 74:68 в първия си мач от втория етап на квалификациите за Световното първенство в Китай през 2019-та. Селекцията от НБА звезди и изключителни състезатели в Евролигата на Венсан Коле просто не издържаха срещу борбения тим на Любомир Минчев, който нанесе на “петлите” първата им загуба от началото на пресявките за Мондиала.

Най-добри: В този двубой бе целият отбор. За първи път видяхме представителния ни тим да се движи, мисли и играе като едно пълно цяло. Иначе, 17 точки за Дий Бост, Димитър Димитров добави 16, а с 13 завърши капитанът Павел Маринов, който игра въпреки болките си от неотшумяла контузия.

За французите над всички бе звездата на Шарлът Хорнетс в НБА Никола Батум със 17 точки.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ: България водеше във встъпителните минути, а при 15:7 регистрира и най-голямата си преднина до момента. Въпреки доближаването на “петлите” на едва 2 точки, българите отново дръпнаха с 8. Тройка на Дий Бост вдигна разликата до 26:15, но за малко повече от минута Франция стопи до 23:26, за да маркира края на първата четвърт.

Бившият съотборник на Александър Везенков в Барселона Едуин Джаксън изравни с далечна стрелба (26:26), и отново той изведе селекцията на Венсан Коле напред за първи път в срещата. Гостите държаха инициативата през по-голямата част от втория период, но равенство при 38:38 бе нарушено от нов далечен снаряд на Бост за 41:40 в полза на нашите.

НА ПОЧИВКАТА: 45:44

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ: Срещата продължи кош за кош с няколко смени на водачеството. Равностойните минути , в които “лъвовете” удържаха европейския шампион от 2013 г. в Словения, доведоха до ново равенство при 56:56. Тройка на Божидар Аврамов вдигна “Арена Ботевград” на крака, а краят вече бе близо.

Заключителната четвърт стартира при 59:58 в полза българския национален отбор. 6 минути преди сирената пък на таблото бе изписано 64:64, а скоро и 66:66, но избраниците на Любомир Минчев отново поведоха с 6. 75 секунди оставаха до сирената и вече нищо не можеше да спре трикольорите.

Какво предстои: На 16 септември България гостува на Русия в Химки.