Какво се случи: Короната в българския баскетбол отново е “синя”. Това стана факт, след като Левски Лукойл спечели финалната серия за титлата в Националната баскетболна лига с 3-1 победи срещу Балкан - последната, дошла при 86:85 в “Арена Ботевград”.

И още: “Сините” триумфираха с общо 19-та титла в историята си и първа от 2014 г. насам, а за Константин Папазов като треньор тя идва под №6 - четири с Левски (2000, 2001, 2014 г. и днес), по една с женския Академик Пловдив (2001 г.) и Лукойл Академик (2005 г.). Освен това, през този сезон той изведе своите до финал в турнира за Купата на България, след което и спечели трофея в Балканската лига.

Ботевградчани пък останаха втори в шампионата за пети пъти след тези от 1972, 2008, 2015 и 2016 г. Освен това, 2017/2018 Балкан достигна до полуфиналите в турнира за купата и игра във ФИБА Къп.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ: Балкан откри с 5-0, а точно 4 минути бяха достатъчни за първа двуцифрена разлика при 12:2. Тройка на Станимир Маринов бе последвана от далечна стрелба на Игор Кесар и авансът на ботевградчани продължаваше да е комфортен. Нов снаряд, този път на Брандън Фортънбъри оформи 20:5, и докато изглеждаше, че Левски Лукойл не демонстрира дори 10% от енергията, с която игра в мач №3, серия от 10-0 доближи столичани до 20:22. И в “Арена Ботевград” отново замириса на дерби.

Пас на Асен Великов бе завършен от забивка на Омари Гудул и първият обрат стана факт при 28:27 за гостите. Ново 9-0 изстреля Левски Лукойл напред с +8, но 15-тата точка на пропусналия предходния двубой заради лишаване от състезателни права Христо Захариев стопи до 35:39.

НА ПОЧИВКАТА: 44:38 за “сините”.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ: Столичани водеха през почти целия трети период, въпреки че балканци се държаха близо в резултата. Стопяване до 51:52 бе последвано от ново откъсване на Левски Лукойл със 7 точки. До края на третия период оставаха 3 минути. А домакините ги използваха максимално. Нов обрат за 61:60 при 1:36 минути до края на частта върна вярата на Балкан. 10 минути преди редовното време да изтече, обаче, таблото светна при 67:67.

200 секунди по-късно нищо не се бе променило - 72:72.

Серия от 6-0 за селекцията на Константин Папазов предхождаше 5-0 за Балкан, преди 5-точкова преднина на Левски Лукойл да бъде заличена напълно. 1:20 минути преди сирената ботевградчани водеха с 85:84 след два наказателни удара на Венцислав Петков. Божидар Аврамов върна 2 точки, които останаха непроменени до самия край.