Какво се случи: Левски Лукойл подпечата участието си в 40-ти финал за златото в мъжкия елит на България от годината на създаването си – далечната 1942 г.! „Сините“ направиха това факт след победното 85:81 в мач №4 от полуфиналната серия в НБЛ срещу Рилски спортист, в която селекцията на Константин Папазов първа достигна до заветните три успеха.

Какво предстои: Съперник на Левски Лукойл в битката за титлата ще е Балкан, докато самоковци ще мерят сили с Академик Бултекс 99 в серията за бронза. „Сини“ и ботевградчани влизат в спор за трофея от 21 май, когато ще е и първият двубой от серията в зала „Универсиада“. Серията за 3/4-то място стартира ден по-рано, в Пловдив.

Най-добри: Отново невероятен Божидар Аврамов понесе своите към щастлива развръзка с 25 точки. С 18 го последва Станимир Маринов, а с 16 остана Неманя Милошевич. Травис Тейлър бе над всички за Рилецо с 19 точки. Златин Георгиев добави 18. С толкова се разписа и Дерек Райт. Еван Равънел финишира с 10.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ: Встъпителните 10 минути се превърнаха в дуел между Златин Георгиев и Божидар Аврамов. Първият отбеляза 10 от общо 17-те точки на Рилецо, докато героят на „сините“ от мач №3 водеше с 12 от общо 25-те на Левски Лукойл. Ударно начало даде криле на гостите, които, обаче, бързо бяха попарени от серия от 8-0 за самоковци, а на таблото вече бе изписано 13:13. Все пак, преднината след първата четвърт бе за столичани – 25:17.

За 5 минути във втория период носителят на Купа България 2018 успя да заличи 9-точкова разлика до 30:32, а след това и до 33:34. Далечната стрелба на Левски Лукойл започна да изневерява след 6 успешни от 13 опита (5 от които дело на Божидар Аврамов), Асен Великов пропусна отдалеч, Дерек Райт върна трета своя тройка за обрат при 39:34. Серията на домакините набъбна до 19-2 и донесе 8-точкова преднина. Устремът на Рилецо разтърси из основи нападението на „сините“, които възстановиха позициите си при 39:42.

НА ПОЧИВКАТА: 46:41 за Рилски спортист.

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ: Играта на столичани продължи на приливи и отливи. Изоставане от 8 бе стопено до 3 точки, след това до 50:51, а кош на Христо Николов оформи 53:53. А краят бе далеч. Тройка отново на Николов изведе Левски Лукойл напред с +3, след това и със 7, но дистацията отново бе стопена. Големите амплитуди в резултата и за двата отбора оформиха 68:64 за „сините“.

И драмата започна:

68:68 8 минути преди края

70:70 5:40 преди края

72:72 4:30 преди края

75:75 2:30 преди края

77:77 1:30 преди края

Тройка на Неманя Милошевич наруши равенството. После отново черногорецът бе пратен на фаул линията, откъдето тежкото крило оформи 82:77 при оставащи 35 секунди. И това бе всичко.