Какво се случи: Балкан взе дербито на предпоследния 26 кръг от Националната баскетболна лига срещу Левски Лукойл със 79:71 и направи сериозна крачка към лидерската позиция след редовния сезон.

Най-добри: След днес Дивон Уошингтън заслужава поне статуя в реален ръст пред „Арена Ботевград“. 204-сантиметровото тежко крило летеше необезпокояван и понесе своите към щастлива развръзка с 21 точки, 7 борби, 4 откраднати топки и чадър. Венцислав Петков отбеляза 13, а с 11 завърши Христо Захариев. От другата страна, с 21 отговори и Божидар Аврамов, който, обаче, бе оставен в решаващите моменти да се бори почти напълно сам. Иначе, Неманя Милошевич вкара 15, с дабъл-дабъл от 12 плюс 16 борби се разписа Кийт Клентън, а с 10 остана Павлин Иванов.

ПЪРВО ПОЛУВРЕМЕ: Асен Великов влезе титуляр в едва четвърти двубой от началото на сезона в НБЛ, но откри с бърза тройка, която и остана единствена в продължение на две минути, преди Игор Кесар да върне услугата за първо равенство в „Арена Ботевград“. Встъпителните 20 минути преминаха като полувреме на контрастите. Закратко Левски Лукойл водеше с 8 точки, но допусна доближаване, а след това и обрат при 15:14 след зачетен кош при опит за чадър на Омари Гудул. След 10 минути на паркета Балкан имаше крехък аванс – 17:16.

Изключително високоскоростен баскетбол и атмосфера, подхождаща изцяло на сблъсък между лидерите в подреждането, поддържаха интригата и през втория период. 16-тата минута на игрището бе белязана от ново равенство – 25:25, преди серия от 5-0 да изведе домакините напред. Божидар Аврамов върна далечна стрелба, но секунди по-късно разликата в полза на ботевградчани вече бе двуцифрена – 40:30.

НА ПОЧИВКАТА: 40:33

ВТОРО ПОЛУВРЕМЕ: Столичани се заврънаха от съблекалнята със серия от 11-4, която заличи напълно пасива им до 44:44. И всичко започна отначало. Преди балканци да се откъснат с шест, после – с осем, а за край на третата четвърт – с 62:52.

Резултатът остана непроменен в следващите 110 игрови секунди. Неманя Милошевич вкара под ринга, но нов полет на американския „еърбъс“ на Небойша Видич – Дивон Уошингтън нанесе пореден удар по съперника. Дистанцията между двата тима продължаваше да е двуцифрена. Далечна стрелба на Уошингтън, последвана от снаряд и на юношата на Левски Венцислав Петков заковаха 72:57.

До края оставаха по-малко от 5 минути, и точно, когато връщане на „сините“ в мача изглеждаше невъзможно, шест поредни точки на Божидар Аврамов за серия от 10-0 доближиха гостите на 67:72. Но два поредни пропуска на Милошевич в подкошието позволиха отново преднината на „зелените“ да набъбне до 10. И това бе всичко.

Отсъстващи: Станимир Маринов пропусна двубоя заради болки в лявото коляно. Компания на пейката му правеше Алекс Симеонов.

Какво предстои: На 24 април Левски Лукойл приема Академик София в 18:30 часа в последен маач преди ¼-финалите в НБЛ. По същото време пък Балкан приема Рилски спортист в двубой, който ще излъчи и лидера в редовния сезон на мъжкия ни елит. Победа за ботевградчани ще ги бетонира на челната позиция, докато загуба от носителя на Купа България 2018 може да означава, че върхът ще принадлежи на „сините“. Това, разбира се, в случай, че селекцията на Константин Папазов спечели сблъсъка срещу младоците от Правец.