Какво се случи: Барселона на Александър Везенков загърби серия от пет поредни поражения в Евролигата. Стори го като домакин на Цървена Звезда с 88:54 и без сантименти на треньора Светислав Пешич към сънародниците му, които пък бяха подкрепени от 20-тина сръбски запалянковци, оказали се достатъчни, за да огласят цялата “Палау Брауграна”.

И още: Това бе едва осмият успех за Барселона от началото на сезона в турнира, отборът е на разочароващото предпоследно място във временното класиране и отдавна изгуби шансове за плейофите. Цървена звезда допусна 15-ата си загуба и крета на десета позиция, също далеч под чертата на четвъртфиналите.

Повратна точка: Въпреки тромавото начало и за двата състава, Барселона държеше съперника в ролята на догонващ. 0,4 секунди преди края на първата четвърт Везенков се появи в игра, когато тимът му водеше със 17:12. Скоро разликата набъбна до двуцифрена и каталунците я поддържаха такава в целия втори период.

Мачът бе прекъснат за повече от 10 минути, за да бъде подменен единият кош, който падна в жертва на Анте Томич, оформил 38:24 при оставащи 160 секунди до голямата почивка. Последваха още 7 безответни точки, които дадоха на “блаугранас” преднина от 21 точки на полувремето - 45:24.

Доминацията на Барса бе пълна, а след 30 минути игра на таблото в каталунската столица вече светеше 62:49, интригата отдавна бе убита, а мачът просто се доиграваше. Пешич вече спокойно можеше да започва да мисли за следващите изпитания пред баскетболистите си.

Най-добри: За Барселона Пау Рибас записа 18 точки и 6 асистенции, а Анте Томич и Петери Копонен вкараха по 16 всеки, като отново всеки от тях добави и по 4 асистенции. Хърватинът овладя и 6 борби. Александър Везенков влезе като резерва и за 15 минути завърши с 2 точки и 5 овладени под коша топки.

За гостите от Белград над всички бе Тейлър Рочести. Американският гард завърши с 13 точки в актива.

Любопитно: Светислав Пешич на два пъти в дългогодишната си кариера води Цървена звезда. Първият е през сезон 2008/2009, а вторият през 2011/2012.

Какво предстои: На 15 март Везенков и съотборниците му гостуват на Олимпиакос в Пирея, докато Цървена звезда е домакин на Валенсия.