Какво се случи: Националният отбор на България инкасира третото си поражение в Група F на квалификациите за Световното първенство през 2019 г. Крайното 70:75 при гостуването във Финландия нанесе нов удар по селекцията на Любомир Минчев, въпреки изключителното представяне на Александър Везенков, който след тежък мач на Барселона в Евролигата срещу Реал Мадрид в петък, още в събота сутрин отпътува към Скандинавието, за да облече екипа на „лъвовете“.

Най-добри: 28 точки на Везенков, 19 от които само във второто полувреме, 10 борби, асистенция и 2 откраднати топки на 206-сантиметровото крило на каталунците не бе достатъчно за щастлива развръзка, въпреки че трикольорите ни предвкусваха победа в средата на последната четвърт. Освен него, обаче, единственият, преминал двуцифрената бариера в статистиката, бе Александър Янев с 11 точки.

Преди почивката: Финландия откри със 7 безответни точки, но тройки на Чавдар Костов и Александър Везенков реабилитираха българите в двубоя. Нов далечен снаряд, този път на Димитър Димитров, изведе „лъвовете“ напред за първи път при 13:12 – аванс, който бе запазен и увеличен след встъпителните 10 минути, за 16:12. Спокойствието на Любомир Минчев, обаче, не продължи дълго, защото домакините в Ледения дворец отново поеха контрола.

Осминафиналистите от предходното Европейско първенство през 2017-та натрупаха нова 7-точкова преднина, която в последната минута на първото полувреме набъбна до 9, а след това и до 12 точки. В крайна сметка националният ни тим се оттегли за кратък отдих при 30:40.

След почивката: 4 минути бяха достатъчни на нашите момчета, за да заличат пасива си до 42:42 с 9 точки от Везенков и тройка на Александър Янев. Преобразена България налагаше темпото в цялата трета четвърт, а ново равенство от 56:56 бе нарушено от далечна стрелба на 206-сантиметровото крило на Барселона, който даде преднина от 60:58 на „лъвовете“ преди заключителния период.

Отлична акция на Павел Маринов увеличи разликата първо на 65:61, а след това и до 67:61, но кинжалната далечна стрелба на скандинавците не изневеряваше. А до края оставаха само 6 минути...

Отново Везенков оформи 70:65, но Мико Коивисто наниза шестата си тройка за нов обрат - 71:70 при оставащи 2:56 минути. Обратното броене на последната минута започна при 73:70. Три пропилени атаки отдалеч на българите оставиха всичко за финалните 16 секунди, но връщане назад вече нямаше.

Какво предстои: Квалификационният прозорец на ФИБА продължава през лятото, когато на 29 юни България приема победилата по-рано днес Чехия - Исландия.