Какво се случи: Националният отбор на България профука 16-точкова преднина и отстъпи драматично на лидера в Група Ф от световните квалификации Чехия със 76:78 при домакинството си в „Арена Ботевград“. До момента представителният ни тим е с баланс от победа и 2 загуби, и се намира на трета позиция в потока си досега.

За да се класират към следващия етап на пресявките за Мондиал 2019 в Китай, избраниците на селекционера Любомир Минчев трябва да са сред първите три.

Най-добри: Павел Маринов вкара 15 точки, а по 13 си поделиха Станимир Маринов и Дий Бост.

Яромир Бохачик наниза 24 точки за победителите. Палачът на България, обаче, бе Блейк Шилб, който регистрира всичките 13 точки, с които завърши, във второто полувреме.

Повратна точка: След като допусна 8-точков пасив в първата четвърт, окрилена България се върна в мача и в 16-тата минута поднесе първия обрат при 26:25. Нищо, обаче, не приключи дотук, защото до голямата почивка „лъвовете“ натискаха все повече педала на газта, за да се откъснат напред с цели 16 точки при 48:32.

Спокойствието в българския щаб не продължи дълго след завръщане от съблекалните, защото след взривоопасната втора четвърт, в която трикольорите нанизаха 31 точки, в третата „катастрофираха“ с едва 8. 8 минути преди заключителната сирена тройка на Шилб даде нов аванс на чехите при 61:59, но капитанът Павел Маринов размаха диригентската палка със серия от 5-0, за да върне нашите напред при 64:63.

Скоро на таблото бе изписано 74:74. Павел Маринов пропусна отдалеч, от другата страна Шилб отбеляза нови 2 точки, а до края оставаха само 19 секунди. Александър Янев застана на линията за изпълнение на наказателни удари, където изпусна първия си опит, но отбеляза втория за 75:76. В ответната атака Станимир Маринов фаулира Яромир Бохачик, който оформи 78:75 в полза на гостите.

Последният шанс: Отново Станимир Маринов вкара първия си удар от линията за 76:78, изпускайни нарочно втория, но до кош за България така и не се стигна.

И още: След кратка радост във вторник вечер, селекцията на Любомир Минчев оредя, когато още в сряда Барселона повика по спешност Александър Везенков за мач срещу Реал Мадрид в Евролигата, където каталунците вече нямат шансове за плейофи.

Какво предстои: В неделя (25 февруари) България гостува на Финландия, от която загуби в първото си домакинство през ноември 2017 г. с 80:82) във втори и последен двубой от февруарския квалификационен прозорец за Мондиал 2019. В Хелзинки към лагера на националите ще се включи и Везенков.