Какво се случи: Лукойл Академик допусна втора поредна загуба във ФИБА Къп през 2017/2018. В столичната зала “Универсиада” селекцията на Шарон Друкер падна от първенеца и носител на Суперкупата на Румъния Клуж със 73:88 в третия си двубой от турнира. В другия мач от този поток Истанбул победи Динамо Тбилиси у дома със 72:52.

Най-добри: Антъни Рафа се разписа с 13 точки за Лукойл Академик. Божидар Аврамов и Далтън Пепър отбелязаха по 11, като първият направи и 9 асистенции. Христо Николов и Кийт Клентън добавиха по 9 точки, като вторият грабна и 9 борби.

Ласан Крома бе много полезен за Клуж и навъртя дабъл-дабъл – 18 точки и 10 борби. Бившият играч на Лукойл Желко Шакич наниза 16 точки плюс 4 борби и 6 асистенции.

Повратна точка: В първите пет минути домакините успяха да вкарат едва 3 точки, дело на Антъни Рафа, срещу 10 за Клуж. Влизането на Асен Великов и Димитър Димитров от пейката обаче се оказа положително, след като двамата бяха точни за ниско резултатното 12:12. През втория период “студентите” обърнаха за 20:19 след няколко успешни атаки на Джъстин Нокс и Павлин Иванов. Клуж обаче не се остави на съперника и чрез Ласан Крома и Желко Шакич стигна до 35:34 на голямата почивка.

След паузата надлъгването между двата отбора продължи, а в самия край на третия период Далтън Пепър напомни за себе си, за да даде глътка въздух на Лукойл за 61:60. Румънците обаче отговориха и чрез Джордан Уотсън отново се озоваха на лидерската позиция след 71:63. В последните минути на срещата съдиите дадоха неспортсменски фаул на Асен Великов срещу Уотсън, което пък увеличи предната на Клуж до 14 точки и до финалната сирена остана само да бъде оформен крайния резултат.

От трибуните: Двубоят от ложата наблюдаваха министърът на младежта и спорта Красен Кралев, президентът и спортният директор на Лукойл Академик – Валентин Златев и Тодор Стойков, легендата на ЦСКА и бившият наставник на “студентите” Петко Маринов. В залата бе и бившият капитан на шампионите Тенчо Банев.

Какво предстои: Шампионите са с баланс от 1-2 в група Е на ФИБА Къп, докато румънците имат 3 победи. На 8 ноември Лукойл Академик гостува на Динамо Тбилиси, а Клуж ще пътува до Истанбул.