Първият голям форум на национално ниво, който поставя начало на европейското баскетболно лято вече започна. 16-те най-добри отбора на Стария континент при дамите ще си оспорват златото до 25 юни в Чехия. Това е 36-то издание на шампионата при жените, което ФИБА поставя в календара си.

Българският съдия Венцислав Великов бе сред избраните, на които ФИБА повери отговорността да следят за спазване на правилата по време на първенството. Именно той бе сред тримата рефери на срещата между Сърбия и Гърция, заедно с Януш Чалик от Полша и Малик Кукелчик от Словакия.

На старта на турнира европейският шампион Сърбия допусна грешка в своята група Ц след като падна от Гърция с 60:69 в Прага. Йелена Милованович се отчете със 17 точки и 8 борби за западните ни съседи, а Ана Дабович отбеляза 14. Артемис Спану бе най-резултатна за гъркините с 18 точки, а Евантия Малтци се отчете с 16, 9 борби и 5 асистенции.

В друг двубой от група Ц на турнира сребърния медалист от Евробаскет 2015 Франция се измъкна от примката на Словения със 70:68. Eлена Сиак бе над всички за победителките с 16 точки, а Енден Мийем добави 12. Ника Барич се разписа с 18 точки и 5 борби за словенките, а Мая Еркич остана с 12.