Още по темата

Какво се случи: Лукойл Академик се класира на финал в мъжкото ни първенство за 16-та поредна година. Това се случи след като тимът на Тони Дечев се наложи над Рилски спортист с 80:76 в решителния пети мач от 1/2-финалната плейофна серия в НБЛ Виваком за 3-2 победи. “Студентите” ще имат възможност да се борят за трети трофей през този сезон след като вдигнаха Суперкупата на България през октомври 2016 г. в София, но отстъпиха във финала за Купата на България в Пловдив на Берое през февруари.

И още: Академик продължи успешната си серия да играе на финал след влизането на петролната компания като спонсор и на Валентин Златев като президент, като в този период никога не е отпадал на 1/2-финал в първенството. От 2001/2002 досега само Ямбол през 2002 г. и Левски през 2014 г. са ставали шампиони, като са отстранявали Лукойл в спора за върха в шампионата.

Най-добри: Дани Гибсън наниза 28 точки и изстреля Лукойл Академик до победата. Стив Зак оформи дабъл-дабъл – 14 и 13 борби. Максим Корниенко се отчете с 13 точки и 9 борби. Христо Захариев реализира 10 точки.

Йордан Бозов отбеляза 21 точки за Рилски спортист, който загуби седми полуфинал в шампионата от 2009 г. насам. С по 16 останаха Еван Бруинсма и Ди Джей Шелтън, като вторият грабна 10 борби.

Повратна точка: Лукойл настъпи газта в първите минути и дръпна с 12:3, половината точки - дело на Максим Корниенко. Рилски се окопити, изравни и дори поведе със 17:15 след серия от 7-0 - пробив на Еван Бруинсма, тройка и нов пробив на Златин Георгиев. Укрилени от зациклилата стрелба на "студентите", гостите взеха първата четвърт с 21:19.

На почивката двата отбора се прибраха в съблекалнята при резултат 37:35 в полза на шампиона. Дани Гибсън и Еван Бруинсма бяха най-резултатни до момента с по 10 точки. Самоковци бяха и по-точни от тройката: 7/16 (43%) срещу 6/18 (33%) за домакините.

И след 30 минути в Правец авансът на Лукойл отново бе само 2 точки - 57:55. След три изравнявания - 51:51, 53:53 и 55:55, кошът, който изведе Академик напред вкара Асен Великов с майсторски пробив, а преди това "студентите" на три пъти взеха борбата в нападение. Оставаха най-горещите 10 минути. Всичко или нещо и за двата отбора!

Две поредни тройки на Дани Гибсън доведоха до таймаут на гостите, защото на таблото светна 65:60 5 минути преди края. Но именно Гибсън помогна на таблото да светне ново равенство - 65:65 след като фаулира Николай Стоянов на бърз пробив, а гардът реализира от наказателната. Гибсън се реваншира с нов снаряд зад дъгата - 74:69 1:43 преди сирената. Прекъсването не помогна на Рилецо, тъй като след него Гибсън намери сам Стив Зак, който заби за първи път в мача, но може би това бяха най-важните му 2 точки в двубоя - 76:69.

На трибуните: Двубоят бе уважен от изпълнителният вицепрезидент на родната федерация Иван Ценов, шефът на НБЛ Виваком Иван Чолаков, консултантът на настоящия ни селекционер на женския национален отбор Стефан Михайлов - Петко Маринов, спортният директор на Лукойл Академик Тодор Стойков и президентът на Рилецо инж. Петър Георгиев. Своето място в ложата зае и президентът на родната федерация Георги Глушков.

Какво предстои: В спора за златото Лукойл ще се изправи срещу Берое. В серията се играе до три успеха от пет двубоя. Първият мач между двата тима ще бъде на 22 май в Правец, среща №2 е насрочена за 24 май и отново домакин ще са "червените", а третият и евентуален четвърти мач ще бъдат на 27 и 29 май в Стара Загора. Ако се стигне до пети такъв, то той ще се проведе отново в Правец на 2 юни.

За Рилски спортист, който се представи достойно в тази серия, остава да се бори за бронзовите медали. Съперник на самоковци ще бъде Черно море, а серията стартира на 22 май в Самоков, продължава край морето на 24 май, и ако се стигне до трети мач, той ще бъде на 26 май в Самоков.