Краят на сезона в НБА наближава, а Голдън Стейт и Кливланд за втора поредна година ще определят шампиона. Феновете на най-силното първенство в света пък стискат палци да видят седем мача в серията след като преди 12 месеца Уориърс надвиха съперника с 4-2 победи.

Преди да се потопите в битките между Стеф Къри и Леброн Джеймс, BBALL.BG ви припомня най-добрите мачове във финали в историята на лигата:

7. Мач №1, Финали 2001, Алън Айверсън срещу Тайрон Лу

Лос Анджелис Лейкърс триумфират със златото след 11 поредни победи или общо 19 в плейофите през 2001 г. Алън Айверсън обаче се превръща в кошмар за “езерняците” в мач №1 от финалите след като отбелязва 48 точки, а легендарният Фил Джаксън пуска срещу него Тайрон Лу (б.а. настоящият треньор на Кливланд). Любимата на гарда Филаделфия пък печели двубоя със 107:100 след продължение.

6. Мач 7, Финали 1970 г., Устойчивостта на Уилис Рийд

Далечната 1970 г. в лигата принадлежи на Ню Йорк и големият Уилис Рийд. Центърът на Никс прави впечатляващо завръщане в седмата среща с Лейкърс след като в мач №5 разкъсва сухожилие в дясното бедро. В негово отсъствие легендата Уилт Чембърлейн реализира 45 точки и грабва 27 борби в шестия двубой от серията. В следващия сблъсък между двата отбора пред погледите на смаяните зрители в “Медисън Скуеър Гардън” Рийд обаче излиза на паркета накуцвайки, а присъствието му е достатъчно, за да вдъхнови Никс.

5. Мач 1, Финали 1992 г., На рамене

Властелинът на баскетбола и идол на поколения Майкъл Джордан поставя основите на ерата “Булс” в НБА. Легендарният гард отбеляза 35 точки за едно полувреме в първия мач от финалите срещу Портланд, като играчите на Чикаго тогава се пробват от тройката 52 пъти (б.а. през този сезон в НБА това сториха и от Голдън Стейт). Въздушния и Чикаго ликуват след 122:89 на старта, за да довършат противника с 4-2 в серията.

4. Мач 4, Финали 2000 г., Коби Брайънт надделява в дуела с Реджи Милър

Когато става въпрос за финали, Коби Брайънт (б.а. който преди месец и половина сложи край на забележителната си 20-годишна кариера в НБА) знае рецептата за успех. През 2000 г. Лейкърс водят в серията с Индиана с 2-1 победи, но в четвъртия мач късметът просто не е с тях. Коби получава възпаление в глезена, което го оставя извън игра за 6 минути преди паузата, а освен това контузия притеснява и Шакил О`Нийл. Реджи Милър предчувства, че това е шансът на Индиана и след 13 точки в последната четвърт праща двубоя в продължение. Брайънт обаче се завръща в паркета в допълнителното време и извежда Лейкърс до успеха със 120:118.

3. Мач 6, Финали 2013 г., Рей Алън – спасителят на Хийт

\

Едва ли някой може да забрави за един от най-интересните сблъсъци във финалите в лигата през последните години. Става въпрос за този между Сан Антонио и Маями от 2013 г., по-скоро за шестия мач от серията за златото. Две минути преди края на двубоя Хийт водят с 3 точки, но Спърс отбелязват 7 поредни безответни и обръщат до 95:92. В последните 10 секунди Леброн Джеймс не успява да вкара за дъгата, а колегата му Крис Бош хваща отскочилата от ринга топка, за да я постави в ръцете на Рей Алън, който е безпогрешен за 95:95 и праща мача в продължение. Останалото, както казват, е история.

2. Мач 6, Финали 1998 г., шест от шест за Майкъл Джордан

Целият списък дотук може да бъде запълнен с моменти от кариерата на Джордан, начело с мача през 1997 г., когато Въздушния излиза болен на паркета. Когато става въпрос за умения, Майкъл е ненадминат. Пример – кроусоувърът на легендарния гард на Булс срещу Байрън Ръсел във финалите през 1998 г. Това движение обобщава всичко, което Джордан оставя на играта – непреодолимото желание за победа, способността да направиш, каквото трябва за отбора, психологическото предимство на Джордан пред съперниците и дори напрежението от всеки изстрел в най-трудните ситуации.

1. Мач 6, Финали 1980 г., Меджик Джонсън – от новобранец до шампион

Един от най-емблематичните играчи в историята на Лейкърс стартира кариерата си в НБА на 20 години, за да изведе тима си до шампионската титла още в новобранския си сезон. През 1979/1980 “езерняците” остават без една от звездите си Карим Абдул-Джабар заради тежка контузия в глезена, а тежестта пада върху Меджик Джонсън. В шестия мач от финалите срещу Филаделфия гардът завършва с дабъл-дабъл – 42 точки и 15 борби, допълнени от 7 асистенции, за да донесе на Лейкърс титлата със 123:107 и 4-2 победи в серията.