Какво се случи: Макаби изигра мач за историята в Евролигата като припомни на Реал за кошмара от финала на турнира през май 2014 г. в Милано. Двата отбора се срещнаха в повторение на онзи епичен сблъсък, коронясал Тел Авив като баскетболна столица на Стария континент. Макаби спечели с 90:86 като домакин и зарадва близо 15 000 свои фенове в Израел.

Повратни моменти: Реал играеше като добре смазана машина в първата четвърт на мача. Домакините обаче чакаха своя шанс. На няколко пъти Макаби наваксва пасив от 10 и повече точки, но Белия балет отново се откъсваше. Играта на котка и мишка продължи до последните минути. "Делфините" пак тръгнаха на щурм, водени от Схорцианитис, Парго и неудържимия Хайнс, а коленете на испанците омекнаха. Всичко се реши в последните 5 минути - също, както и в Милано 2014.

Най-добрите: Софоклис Схорцианитис се бори като лъв за всяка топка, пада на пода, с котешка пъргавина крадеше топки под носа на звездите на Реал и накрая завърши със 17 точки и 8 борби. Невероятна вечер за Маркиз Хайнс, който стартира с 5/5 от тройката, за да се прибере в съблекалнята с актив от също 17 точки. Силвен Ландесбърг наниза 16 за европейския шампион. За "кралете" капитанът Фелипе Рейес стигна до дабъл-дабъл от 20 точки и 11 овладени под коша топки.

Любопитно: Макаби е в серия от 4 поредни победи в Топ 16 на Евролигата. "Делфините" започнаха с драматична загуба от Панатинайкос в Атина на 30 декември, след което се справиха последователно у дома с Цървена звезда и Барселона, а миналата седмица с Жалгирис като гости в Каунас. Сега взеха втори испански скалп, този път на Реал. За Реал това е първо поражение в Група Е. И Белия балет, и Макаби са с по 4-1 в статистиката.

Какво предстои: Следващата седмица Макаби се отправя отново на път като има възможност да продължи добрата си серия ако спечели и срещу Галатасарай в Истанбул. Срещата е на 5 февруари край Босфора. Реал приема у дома не кой да е, а... Барселона. Ел Класико на Евролигата също е на 5 февруари в Мадрид.

Макаби - Реал 90:86, Евролига, Топ 16